A'dan Z'ye Sırala  Z'dan A'ye Sırala  Artan Tarihe Göre Sırala  Azalan Tarihe Göre Sırala
Ana Sayfa
 Afişte Ölen Adam
Afişte Ölen Adam

Yazar : 

Yayın Evi : Yaba Yayınları
Basım Yılı : 2007
Sayfa Sayısı : 128 Sayfa
ISBN No : 975-386-000-5
Ebatı : 13, 5x19.5 CM
Fiyatı : Fiyat Listesi

Aziz Aydın Doğan

Afişte Ölen Adam, tiyatro piyesleriyle de tanınan  Doğan'ın ilk öykü kitabıdır. 1988'de ilk basımı yapılan bu yapıtı daha sonra Kör Pencere, Delioğlan Ve Diğerleri, Halkın Cönkü, Güneşli Bayır adlarını taşıyan diğer çalışmaları izledi. Gerçekleri yer yer düşsel bir anlatıma dönüştüren, öyküye sıcak, gizli mizahi boyut katan bir öykücümüzdür Doğan. Elinizdeki yeni basımı yapılmadan önce yazarı öyküleri yeniden gözden geçirmiş, bazı düzeltmeler yapmıştır. Tek öykünün birbirine eklenen halkalarından oluşan bu yapıtı bir roman bütünlüğüyle okuyacak, bu insanların belleğinizde kolayca silinmeyecek izler bıraktığını göreceksiniz. SİTE

**

...

 

 

 

 

 

 

 

 

            Yiğikili Zülküf

 

Nevzat ÇAPKIN / Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi

Güncellenme : 12.01.2014 07:16

 

Aziz Aydın Doğan’ın Yaba Yayınları’ndan yayınlanan Yiğıkili Zülküf romanı aslında iki bölümden oluşuyor. Birinci bölümde Harput’un hikayesi anlatılırken, ikinci bölümde ise roman, Elazığ’a odaklanıyor. Romanın ilk bölümünde Osmanlı tarihinin derinliklerine inilerek, Yavuz dönemine gidiliyor. Nitekim Kürt ahlakının temeli, Yavuz’la İdris-i Bitlisi’nin işbirliği ile darbe almıştı. “Kürtlerin Osmanlı tebaasına geçmesi” kendisi olmaktan çıkışıdır. Roman, Ermeni katliamını anlatırken dönemin iç ve dış konjonktürünü ayna gibi gösteriyor. Osmanlı yıkılış sancıları çekerken, Anadolu haklarına can havliyle adeta kan kusturuyor.

Bir sürek avı misali farklı etnik, kültürel yapılara yönelerek bu coğrafyada insan bırakmıyor. Bu ülke insanlığın kalbinin attığı bir coğrafya iken, artık insanlık katlediyor. Koçgiri ayaklanmasını, ardından Şeyh Said ayaklanmasını ve Dersim isyanını anlatıyor. Ardı arkası kesilmeyen Kürt isyanları çokça anlatıldı; fakat Aziz Aydın Doğan farklı yazmış. Tanıkların gözüyle, yüreğiyle, duyduklarıyla, bildikleriyle objektif olarak aktarmakta.

Harput’un Kürt idamlarıyla nasıl ölüm merkezi olduğunu, 400 Kürdün Harput’ta idam edilişini anlatıyor. Dersim katliamında Türk basınının oynadığı rol ve kullandığı kavramları okurken, aynı çirkin yaklaşımın halen sürdüğünü iğrenerek fark ediyoruz.

Romanın ikinci bölümü, Yiğıkili Zülküf’’ün hikayesidir. Zülküf’ün hikayesi ezilenlerin hikayesidir. Mertliğin, yiğitliğin ve gerçek vicdana sahip bir babayiğidin hikayesidir. Onun yaşamı komünal bir yaşam özlemidir.

Yazar, Zülküf’ün gerçek yaşamının halk içinde nasıl efsaneleştiğini, arkadaşlık ettiği kişileri bütün detaylarıyla onunla birlikte yaşamışçasına nakış gibi örüyor. Fakir-fukaranın babası, zorbaların korkulu rüyası Zülküf, asil bir külhanbeyidir.

Hikaye özelde Elazığ’ı anlatıyor. Elazığ’ın şahsında Mezopotamya kültür hazinesini gözler önüne seriyor. İmparatorluktan sonra cumhuriyetin kuruluşunun yarattığı umudu anlatıyor. Halkın diliyle halkta oluşan umut, nasıl bir kabusa dönüşüyor. ‘Dewr û dewran’ değişiyor beklentiler tersine dönüşüyor. Emek kutsallığı, yerini diplomaya bırakıyor.

Kitap, tanıtımı kolayca yapılmayacak kadar geniş bir kapsama sahip. Tek konu üzerine değil. Klasik roman tarzını aşıyor. Bilgi hazinesi, Marksizm’den tutalım cumhuriyete, Kürdün trajedisinden Ermeni trajedisine, dostluğun güzelliğinden, ihanet ve kalleşliğin çirkinliğine, vefa ve ihanet, gelen gideni nasıl arattığına kadar.

Eğer bir kitapta unutamayacağınız bir şey varsa, o da hakikatin sesiyle hitap etmesidir. Yazarın kitabı baştan sona unutulmayacak bilgi dolu ve sanatsal değeri yüksek bir resim gibi. Yiğıkili Zülküf’ün, herkesin okuması gereken bir kitap olduğuna inanıyorum.

(Özgür Gündem, 12.1.2014)

*** Sayfayı Yazdır
 YAZDIR

Bu Ürüne Ait Yorum Bulunmamaktadır.
Ana Sayfa  -   Kitaplar   -   Yaba Edebiyat Dergisi  -   Yaba Sahaf  -   Yazar Odası  -   Kimlik  -   İletişim       E-Posta: yaba@yabaedebiyat.com

ADRES : Galipdede Caddesi No:55/1 Tünel Beyoğlu, İstanbul        Tel: 0212 293 3606

      Yaba Yayınları - Anadolulu çağdaş halklara saygılı bir yayın harmanı © 2009 - 2018        Her Hakkı Saklıdır.
 Webmaster52
 Yaba Yayınları